Beta verzie programov od septembra 2005

20.08.2005

Od septembra 2005 bude pri aktualizácii programov používaná bežná prax - rozdelenie na tzv. beta verzie a stabilné verzie (release). Rozdiel je medzi týmito verziami je nasledovný:

Beta verzia predstavuje najnovšiu verziu programu, ktorá je ešte v štádiu testovania. Program je síce plne funkčný, ale môže obsahovať viaceré chyby. Väčšinou sa jedná o drobné závady, ale nie sú vylúčené ani závažnejšie chyby. Program v beta verzii je určený pre užívateľov, ktorí si chcú odskúšať novú verziu a sú ochotní znášať určité riziko, resp. nevadia im dočasné chyby (akékoľvek pripomienky k programu sú samozrejme vítané).
V žiadnom prípade sa nedoporučuje pre prevádzky s intenzívnym nasadením softwaru, kde je prvoradou podmienkou bezchybná a plynulá prevádzka - napr. predajne s počítačovými pokladňami a pod., pretože nie je zaručené rýchle odstránenie chýb.

Stabilná verzia (release) predstavuje dlhodobejšie otestovaný program, ktorý by už nemal obsahovať žiadne závažné chyby a ktorý môže mať len minimum skrytých drobných závad (žiadny software nie je na 100% bez chýb), ktoré nebránia používaniu programu.
Pre automatické aktualizácie budú používané len stabilné verzie.

V prípade legislatívnych zmien, ktoré prídu (ako obvykle) na poslednú chvíľu, nie je čas na dôkladnejšie testovanie a vtedy aj verzia označovaná ako "stabilná" môže mať zvýšený počet chýb.